Konténer alapú gyorstelepítésű mobil PCR labor, oltópont és mintavételi egység gyártás kapacitáshoz szükséges eszköz beszerzés
Projekt azonosító: GINOP-1.2.15-21-2021-00012
Támogatás összege: 432.913.207 Ft
Kedvezményezett: Continest Technologies Zrt
A projekt megvalósításának helyszíne:
Continest Factory, 8000 Székesfehérvár, Bárándi utca 13.
A Continest Technologies Zrt. 2021. április 16-án adta be pályázati anyagát a GINOP-1.2.15-21. referencia számon megjelent – Mikro-, kis- és középvállalkozások egészségipari termékek gyártására irányuló fejlesztéseinek támogatása – pályázati felhívásra.
A támogatói döntés időpontja: 2021. június 4.
A projekt összköltsége: 541.141.509 Ft + Áfa
A támogatás összege: 432.913.207 Ft
A projekt támogatás mértéke: 80%
A „Konténer alapú gyorstelepítésű mobil PCR labor, oltópont és mintavételi egység gyártás kapacitáshoz szükséges eszköz beszerzés” című projektünk keretében az alábbi eszközöket szereztük be:
- 1 db Fiber síklézer (Bystronic Bysmart Fiber 3015).
- 1 db Fiber csőlézer (Bystronic FL 170).
- 1 db Hajlító gép (Bystronic Xpert Pro 200/ 3100).
- 1 db Targonca (STILL RX 60-50).
- 2 db korróziómentes anyagok hegesztésére alkalmas hegesztőgép (Fronius TPSi 400).
- 8 db impulzus hegesztésre alkalmas hegesztőgép (SYRIUS MIGPULSE 501 DPP).
- 1 db Szalagfűrész (BOMAR Ergonomic 340.278 DG).
- 2 db Fúró-maró gép (Bernardo BF 40HS).
- 1 db Csavarkompresszor (FINI K-MAX 7,5-10-500F).
- 1 db Szalagcsiszoló (Bernardo MS 75×2000).
- 10 db Hegesztő füstelszívó (EKO-Simko SOS SV 569.1.2SH).
A projekt megvalósítása 2021. június 28-án kezdődött és december 3-án fejeződött be.
A fenntartási kötelezettség végéig, a projekt keretében beszerzett eszközökkel, kizárólag a támogatáskérelemben bemutatott, koronavírus-járvány elleni védekezés szempontjából releváns termékek (konkrétan, konténer alapú gyorstelepítésű mobil PCR labor, oltópont és mintavételi egységek) gyártását valósítjuk meg.
A fejlesztési koncepció és a projekt célja
A Continest Technologies Zrt. összecsukható konténer alapú mobil infrastruktúra fejlesztésével és gyártásával foglalkozik. A társaság 2020 őszén hozta létre medikai üzletágát, amelynek keretein belül mobil egészségügyi platformok fejlesztését és gyártását végzi.
Vállalkozásunk eszközei jelenleg is több helyen teljesítenek szolgálatot a koronavírus elleni küzdelemben, ezek közül a legfontosabb a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal együttműködésben üzemelő mintavételi pont és labor, amely jelenleg a legnagyobb kapacitású ilyen mobil egység Magyarországon. A hazai mellett a német az angol és a skandináv piacon vannak jelen egészségügyi platformjaink, és nagyon jelentős érdeklődést tapasztalunk termékeink irányt a közel-keletről és Észak-Amerikából is, ezért szükséges volt meglévő gyártókapacitásunk gyors növelése és automatizálása.
A gondos tervezést követően a pályázati támogatás eredményeként beszerzett korszerű eszközök a 2021-ben megnyitott új Continest gyárban kerültek elhelyezésre és gyártásba állításra.
Kapacitásbővítő beruházásunk célja olyan mobil egészségügyi termékek gyártása, amely a koronavírus világjárvány elleni hatékony védekezés egészségügyi infrastrukturális hátteréhez elengedhetetlen.
Stabil partneri kapcsolatokkal rendelkezünk a V4 es országokban és az EU-n belül Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Svájcban és a Skandináv térségben, továbbá Izraelben, az Egyesült Arab Emirátusban, Szaúd-Arábiában és Kuvaitban, illetve az Egyesült Államokban. A magyarországi igények kielégítésén kívül, ezen piacokon keletkező, járványkezelésre használatos mobil egészségügyi platformok iránti keresletet szeretnénk kielégíteni, amelyhez szükséges volt a Székesfehérvári gyártókapacitásunk bővítése.
Célunk olyan gyorstelepítésű mobil PCR labor, oltópont és mintavételi egység konténer alapon történő gyártása, aminek következtében gyorsan és hatékonyan lehet szervezni a koronavírus-járvány elleni védekezést a következők szerint:
1. Mobil mintavételi pont laboregységgel kombinálva
- tesztelés – mintavétel (napi 500 mintavétel per konténer)
- Diagnosztika – vírus kimutatása és azonosítása (napi 500 minta per konténer)
2. Mobil oltópont
- oltás – gyorsan telepíthető információs és oltópont (óránként 12-15 oltásra alkalmas az orvosi szakdolgozói személyzet számától függően a jelenlegi Magyarországi iránymutatás szerint)
A konténer alapú egységek a gyors telepítésnek köszönhetően az országban több helyszínen segíthetik a tesztelést, azonosítást és az oltást. A különböző egységek rotálva vagy egy-egy fix helyen elhelyezve tudják biztosítani a vírus elleni védekezés egészségügyi infrastruktúrájának mobilitását. Ezen mobilitásnak köszönhetően a védekezés hatékonyabbá tehető, ugyanis az eszközöket egy-egy gócpont kialakulásakor a veszélyeztetett területre lehet telepíteni és ezáltal a vírust lokalizálni. Az egységeket multifunkcionálisan és egy-egy adott céllal is lehet hasznosítani, például úgy, hogy egy egységben alakítjuk ki a mintavételt és a labort, vagy az információspontot és az oltásra kialakított konténeregységet.
Az egészségügyi eszközök alapját képző infrastruktúrát 20 lábas konténerekből illetve összecsukható 10 és 20 lábas konténer egységekből alakítjuk ki. A Continest Technologies Zrt. által kifejlesztett összecsukható konténer technológiának köszönhetően 80%-kal csökkennek a logisztikai és tárolási költségek. Környezetbarát egészségügyi platformjaink támogatják a szén-dioxid kibocsátás csökkentést és a magyar fenntartható fejlődési célokat. A modularitásnak, skálázhatóságnak és bővíthetőségnek köszönhetően a kialakított mobil egységeket mindig az adott esetben szükséges kapacitáshoz lehet igazítani.
A koronavírus-elleni védekezésre fejlesztett, azonnal bevethető, gyorstelepítésű egészségügyi eszközök Magyarországon nem állnak kellő számban rendelkezésre és azok iránt nemzetközi szinten is hatalmas túlkereslet jellemző, ezért a vonatkozó fejlesztés és a meglévő gyártási kapacitások növelése nem csak egészségügyi, hanem nemzetgazdasági szempontból is rendkívüli jelentőséggel bír.
A közel 5 hónap alatt megvalósult projekt keretében olyan fejlett technológiával rendelkező egészségipari gyártói kapacitás épült ki, amely – hazai előállítású, versenyképes termékek útján – a globális ellátási láncok megszakadása esetén is képes biztosítani az egészségügyi ellátás feltételeit.