Mozgalmasan indult 2022 a ContiMednél – interjú Dallos Krisztiánnal, a ContiMed üzletág vezetőjével
A Continest az idei első negyedévben sikert sikerre halmozott, és különösen mozgalmas időszakot tudhat maga mögött a társaság medikai üzletága. Ennek apropóján, az üzletágat irányító Dallos Krisztián elmesélte, hogy milyen eseménydús hónapokon vannak túl, illetve azt is, hogy jelenleg milyen projektek vannak kilátásban a medikai divíziónál és a Continestnél.
Milyen projektek voltak 2022 első negyedévében és mi várható a következő időszakban?
Az egyik legfontosabb esemény a humanitárius célú projektünk megvalósítása volt, az ukrán konfliktus elől menekülőknek. Összecsukható konténerekből ideiglenes lakóegységeket telepítettünk Kárpátalján, amelyet George E. Pataki, New York állam volt kormányzójának non-profit szervezete rendelt meg a Continesttől. A Kárpátalján átadott lakóegység a Continest eddigi legnagyobb humanitárius segítségnyújtás céljából indított projektje. A fűtőtestekkel felszerelt 50 ágyas konténereket elsősorban kisgyermekes családok részére telepítettük, azzal a céllal, hogy ideiglenes lakhatást biztosíthassanak a számukra. Ezt követően Bucsába is szállítottunk ilyen moduláris egységeket.
A fentiek mellett további konténereket biztosítottunk a Magyar Máltai Szeretetszolgálat részére Beregsurányban is a háború elől menekülők megsegítésére. Továbbá Győrbe és a Nyugati pályaudvaron is telepítettünk konténereket. Az információs központként és menedékhelyként funkcionáló egységek mellett csomagadományokat is biztosítottunk a rászorulók számára.
Ezen projektek nyomán az utóbbi hetekben rengeteg megkeresés érkezett be hozzánk – és itt százas nagyságrendről beszélünk. A hónapokig elhúzódható háború okozta lakhatási válság egy hosszabb távon kezelendő kihívás, amelynek megoldásán már dolgozunk, hogy a jövőbeni humanitárius katasztrófák esetén az egyes kormányok, adott esetben képesek legyenek az ideiglenes infrastruktúrára épülő, moduláris konténeregységek segítségével megoldani az emberek lakhatását.
Ami a további projekteket illeti, Izraelbe és Spanyolországba is telepítettünk medikai célú konténereket. Előbbinél egy biokémiai vállalat számára szállítottunk egységeket, ahol PCR laborként funkcionálnak a konténerek – a medikai labor projekt kapcsán egyébként vannak már ötleteink, elképzeléseink Ukrajnát illetően is. Spanyolországba pedig egyedi gyártású konténereket telepítettünk, ahol egy Netflix sorozat forgatása során Covid-19 tesztpontként funkcionálnak, hiszen a forgatás zökkenőmentes lebonyolításához naponta rengeteg embert szükséges tesztelniük a stábból.
Emellett a németországi lehetőségeket is próbáljuk kiaknázni. Itt a korábbi interjúmban említett kistérségi klinikák létrehozásán dolgozunk, amelynek köszönhetően a kisebb településen élő, leginkább idősebb korosztály is könnyedén hozzáférhet az egészségügyi ellátáshoz, anélkül, hogy hosszú órákat kellene utazással tölteniük. A rendszer mobilis lényegéből fakadóan az egységeket a kistérségek között időszakosan lehet cirkuláltatni, és ezáltal biztosítani a megfelelő egészségügyi ellátást, szűrési lehetőséget, ami sok esetben kizárólag az infrastruktúra hiánya miatt nem jön létre vagy valósulhat meg. Mindezek mellett pedig jelenleg is számos hazai és nemzetközi projekt van előkészítési fázisban, illetve nemzetközi olyan lehetőségek is, amelyeket igyekszünk megragadni.
A magyarországi projektekről mesélnél még egy kicsit?
Jelenleg egy összecsukható konténertechnológiára épülő intenzív osztály fejlesztésén dolgozunk, melynek lényege, hogy például kórházi felújítások során pótolni vagy egy jövőbeni, újabb járványhelyzet esetén azonnal bővíteni lehessen az intenzív osztályok kapacitását. Ez egy sokkal nagyobb volumenű, sokkal komplexebb technológiai megoldás az eddig megvalósult projektekhez képest. Célunk, hogy az idei év végére teljesen összeálljon a koncepció, ezt követően pedig világszinten is értékesíteni szeretnénk az elkészült terméket.
Milyen egyéb megoldásokon dolgoztok?
A koronavírus-járvány legveszélyeztetettebb korosztálya, főként az idősotthonokban élők hosszú ideig nem találkozhattak szeretteikkel, ezért létrehoztunk egy Visitors Hub névre keresztelt koncepciót, melynek funkciója, hogy egy steril, de mégis otthonos közegben látogathatják meg idősebb családtagjaikat az emberek, anélkül, hogy bárkit megfertőznének. Ezen még fejlesztés alatt álló összecsukható konténeres megoldásunk, biztonságosabb körülményeket és kulturált tereket biztosít az idősek számára, hogy a Covid-19 (vagy bármely más) járvány idején több időt tölthessenek szeretteikkel. Erre a megoldásunkra nemrég díjat kaptunk, ugyanis Bosznia-Hercegovinában tavaly ősszel meghirdettek egy interregionális pályázatot, amelynek keretében olyan cégeket kerestek, akik megoldást kínálnak az idősotthonok szolgáltatásainak fejlesztésére, így a fent megnevezett Visitors Hub-bal beneveztünk. Végeredményben a ContiMed egyike volt a bosznia-hercegovinai D-CARE innovációs verseny, Duna Régió négy díjazottjának.
A Visitors Hub koncepcióval kapcsolatban egyébként éppen egy piaci igényfelmérést végzünk Németországban, és ha indokolt lehet, akkor bérbeadás céljából is tudjuk majd értékesíteni az egységeket a német idősotthonok számára. A projekt kapcsán együtt dolgozunk egy mentorral is, aki abban segít minket, hogy az igényfelmérést követően, a bérbeadás ötletéből hogyan tudnánk üzleti modellt létrehozni.
Emellett a korábban említett ukrán segítségnyújtással kapcsolatban elindult egy tervezési fázis arra vonatkozóan, hogy a humanitárius housing projektet épületes formátummá alakítanánk, vagyis több kontéregységet állítanánk össze, amelyben már közösségi terek, lépcsőházak és egyéb funkciók is helyet kapnának. Emellett lennének medikai egységeik is az orvosi ellátás biztosítására, illetve információs pontok, vagyis a már korábbi interjúmban említett gyors reagálású katasztrófavédelmi rendszer (RRS). A teljes komplexum úgy 80 fő ideiglenes szálláshelyét oldaná meg, így a jövőbeni humanitárius válságok esetében tudna infrastruktúraként működni.
Nemrégiben adtátok át a legújabb, medikai konténergyártásra specializálódott üzemcsarnokot. Mit jelent ez a ContiMedekre nézve?
Igen, a dinamikus növekedésünk további megalapozásához márciusban adtuk át az új, a medikai konténergyártásra specializálódott üzemcsarnokunkat a székesfehérvári gyárban. Ennek köszönhetően a medikai konténerekre vonatkozó gyártói kapacitás a korábbi háromszorosára nőtt. A speciális eszközök beszerzése nyomán megvalósult fejlesztés célja, hogy növelhető legyen az olyan moduláris, azonnal bevethető, gyorstelepítésű egészségügyi mobil konténerek gyártási volumene, amelyek a koronavírus-járvány elleni védekezésben, vagy humanitárius katasztrófák, illetve egyéb egészségügyi ellátást igénylő helyzetek esetén is alkalmazhatóak. Az 541 millió forint összköltségű projekt megvalósítására több mint 432,91 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült a Széchenyi 2020 Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében.