Bemutatta egyedülálló mobil katonai lőkonténer fejlesztését a Continest a kecskeméti Repülőnapon
A kecskeméti Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón debütált a telepíthető mobil katonai lőkonténer. A Continest Technologies Zrt. és a Magyar Honvédség Modernizációs Intézet közös kutatási-fejlesztési projekt keretében fejlesztette ki és építette meg a mobil lőtér rendszert. A 260 millió forint értékű fejlesztés keretében egy összecsukható konténertechnológiára épülő, páncélozott és hangszigetelt, világszinten is egyedülállónak számító lőteret alakítottak ki, amely akár lakott területeken is lehetővé teszi lövészetek végrehajtását a civil lakosság veszélyeztetése vagy zavarása nélkül.
Sikeresen debütált egyedi fejlesztésű, telepíthető mobil katonai lőkonténer fejlesztésünk a 2021-es kecskeméti Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón. Társaságunk a Magyar Honvédség Modernizációs Intézetével közös kutatási-fejlesztési projektként építette meg a 4 lőállásos, mobil lőtér rendszert, annak érdekében, hogy egy biztonságos környezetet alakítson ki minden, a Magyar Honvédségnél jelenleg rendszeresített kézi lőfegyverrel végrehajtható lőgyakorlathoz (egészen 7,62×39 mm-es, acélmagvas és a 5,56x45mm NATO kaliberig). Ezzel egy olyan, összecsukható konténertechnológiára épülő, páncélozott és hangszigetelt lőteret alakítottunk ki, amely világszinten is egyedülállónak számít.
A lőtér három 20 lábas merev konténerből (légtechnika konténer, lőállás konténer és lövedékcsapda konténer), valamint hat darab új fejlesztésű összecsukható modulból áll. A Continest konténerekre jellemző modularitás, skálázhatóság és a gazdaságos szállíthatóság a lőtérkonténer elemeire is jellemző, ugyanis a lőtér a lőtávot biztosító összecsukható moduloknak köszönhetően a lőtér szállítási igénye 45%-al kevesebb, azaz 3 nyergesvontató platós pótkocsival vagy 5 darab, egyenként 20 lábas oldalrakodó konténerszállító segítségével (például MAN, Hammar) 12 órán belül áttelepíthető. Jelenlegi kialakításában, a 6 innovatív összecsukható páncélozott és hangszigetelt modullal, a lőtérkonténer 15 méteres lőtávot biztosít a statikus és dinamikus lövészethez, amely opcionálisan növelhető további modulok behelyezésével.
A tervezés során a megrendelő egyik kérése az volt, hogy egyetlen lövedék se hagyhassa el a lőteret sem vétlen lövés, sem szándékos kilövési kísérlet esetén. Ezért a lőtérkonténer 360 fokban (beleértve a konténer csatlakozásokat, az elektromos vezetékeket és a légcsatornákat is) 5mm ARMOX 600T-val van körbepáncélozva, amely lehetővé teszi az lőgyakorlatok biztonságos végrehajtását még a lakott területeken is. Emellett a lőtér teljes belső felülete olyan anyaggal van bélelve, amely elnyeli a lövedékeket. Ez a gurulatmentesítő réteg akadályozza meg a lövedékek vagy azok repeszei visszapattanását a lőtéren alkalmazható teljes lőszerpaletta esetében.
A páncélozottság mellett a hangszigetelés is fontos szempont volt a fejlesztés során, ezért a konténerben egyedi, kifejezetten a lövések zajának csökkentésére tervezett hangelnyelő falszerkezetek kialakítására sor került, amelyek 72-50 decibel tartományban csökkentik a lövések zaját, ily módon a lőtér a lakosság megzavarása nélkül működtethető.
A lőtér önálló egységként kialakított légtechnika konténerrel rendelkezik, amely egy hangszigetelt, hőcserélővel ellátott légkondicionált levegő-betápláló rendszer. A légkezelő a statikus lövészetek esetén közvetlenül a lövőktől szívja el a lőporgázokat, míg dinamikus lövészet esetén teljesen átszellőzteti a lőteret, így biztosítva a folyamatos friss levegő betáplálását és megakadályozza a lőporgázok belélegzését.
Mivel a lőtéren a Honvédség kézilőfegyverein kívül kisebb kaliberű (22 LR, 9×19 Parabellum) lőfegyverek is alkalmazhatók, nem kizárt, hogy a lőtér szerepet játszhat majd a fiatalok hazafias nevelésében és a toborzásban is.
Kecskeméten a mobil katonai lőtérkonténer bemutatásán túl társaságunk további 15 darab CN20-as konténerrel segítette a kecskeméti repülőnap egyes helyszíneit, amelyekben a Magyar Honvédség különböző egységei mutathatták be legújabb fejlesztéseiket és eredményeiket.
A Continest alapító-vezérigazgatója, Kis-Márton Vidor a projekt kapcsán elmondta, a Continest innovatív technológiája lehetővé teszi, hogy az ideiglenes infrastruktúra területén folyamatosan új szegmensekben vessék meg a lábukat világszerte. Hozzátette, a katonai termékek fejlesztése már régóta fontos fókuszterülete a Continest-nek, a mobil katonai lőtérkonténerrel pedig tovább erősíthetik pozíciójukat a védelmi ipar területén. A vezérigazgató arról is beszélt, hogy a Magyar Honvédség új lőképzési megoldása több ezer érdeklődőt vonzott mind a polgári, mind a különböző szolgáltatási területekről. A közelmúltban megnyílt Continest Factory termelőkapacitásának folyamatos fejlesztése miatt a vállalat a jövőben képes lesz a lőkonténer folyamatos gyártására. A Contnest egy olyan új, innovatív védelmi technológiát fejlesztett, amely támogatja a Magyar Honvédség modernizációs és növekedési stratégiáját és képes lesz versenyezni a nemzetközi piacon.