„A mobil infrastruktúra nagy szerepet játszik az egészségügyben és a jövőben is meghatározó lesz” – Interjú Dallos Krisztiánnal
A ContiMed üzletág vezetőjeként, tavaly csatlakozott a Continest csapatához Dallos Krisztián, aki közel 20 évig dolgozott az egészségügyi és pénzügyi szektorban, az értékesítés és a stratégiai marketing területén. Az alábbi interjúban Dallos Krisztián részletesen bemutatja a ContiMed üzletágat, illetve beszámol szakmai céljairól, eddigi tapasztalatairól is.
Mi áll a Continest saját medikai ágának a ContiMed megalakulásának hátterében?
Több tényező miatt is úgy gondoltuk, hogy van létjogosultsága az új üzletág elindulásának. Egyrészt, a koronavírus-járvány visszavetette a rendezvénypiacot, amely piac a Continestnek is nagyon fontos, hiszen onnan indult és nőtte ki magát a társaság. Elkezdtük keresni, hogy milyen területeken tudnánk még mobil konténer megoldást kínálni, és így jött a medikai üzletág, amelynek óriási piaca van és rengeteg lehetőség rejlik benne.
Másrészt, azt vettük észre, hogy a mobilitás mindenhol egyre fontosabb szempont, a mobil egészségügyi megoldások iránti kereslet pedig szintén egyre jelentősebb, ugyanis sajnos nagyon sok olyan helyzet adódik akár egy világjárvány, természeti katasztrófa vagy humanitárius helyzet bekövetkezésével, amikor azonnali és gyors megoldásra van szükség.
Harmadrészt, a kapacitásproblémákkal is meg kell küzdeni, azzal, hogy a bolygónk lakossága gyorsabban nő, mint a rendelkezésre álló egészségügyi lehetőségek, az egészségügyi rendszerekhez a hozzáférhetőséget pedig valahogy biztosítani kell. Egy kórház felépítése vagy akár az átalakítása, lassú folyamat, sok időt vesz igénybe, így egyre fontosabbá kezd válni a mobilalapú kapacitások biztosítása.
Végezetül, a világjárványt most nem számítva, nagyon sok rendezvény van a világon, amelyeken évente több millió ember vesz részt. Szükség van arra, hogy ezeken az eseményeken biztosítva legyen a higiénia és az egészségügyi ellátás, így nagy igény mutatkozik a mobil medikai infrastruktúrára, amellyel – ott és ahol szükséges – gyorsan megteremthető a biztonság.
Mindezek mellett pedig az is fontos, hogy a mobilitás alapú egészségügyi platformokat a probléma vagy a felhasználás helyszínére gyorsan, gazdaságosan és környezetkímélően tudjuk odaszállítani. Mindezzel időt, pénzt és legfőképp életeket tudunk menteni úgy, hogy közben az ökológia lábnyomot is csökkenteni tudjuk.
Milyen kihívások jellemzik jelenleg a ContiMedet?
Egyrészt van egy mindset, ami lassan változik, a döntéshozóknak is világossá kell tenni a ContiMed egészségügyi megoldásainak a lényegét. Mikor elmondjuk, hogy miért jók a mobil konténeralapú megoldásaink ők is látják, hogy a jövő ebbe az irányba mutat, de ezt még nagyon sokszor és sok helyen kell újra és újra elmondanunk. Másrészt a döntéshozatal egy lassú folyamat, nagyon sok intézménnyel dolgozunk együtt a világ különböző pontjain, és ugyan gyorsan kell megoldást nyújtani egy-egy problémára, jellemzően időt vesz igénybe, amíg a végső döntések megszületnek. Természetesen ez is érthető, hiszen több tíz- vagy százmillió forintos platformokról beszélünk.
Harmadrészt gyakran találkozom azzal a kihívással, hogy mi magunknak kell megtalálni azokat a megoldásokat, pályázati lehetőségeket és forrásokat, amiket esetleg a végfelhasználó igénybe vehet. Folyamatosan keressük az ügyfeleket, a partnereket és a kreatív megoldásokat, legyen szó akár a platformok fenntartói vagy a végfelhasználói oldaláról. Szeretem komplexitásában látni a projektet még akkor is, ha sokszor csak bizonyos részelemekre van ráhatásom.
Milyen további terveik vannak a ContiMedet illetően?
Idén az egyik legfontosabb célunk az ugandai projekt megvalósítása, amelyről hamarosan megosztunk majd több információt is. Nagyon szeretnénk aktívabbak lenni olyan projektekben is, ahol kereskedelmi céllal lehet mobil egészségügyi megoldásokat alkalmazni, ott vannak az állami fenntartású intézmények, ahol a kapacitások bővítésére, kapacitások létrehozására vagy a várólisták csökkentésére is vannak alkalmas megoldásaink, és a kórházfelújítási programokban is azonnali megoldásokkal tudunk megjelenni. Szintén fontos számunka a humanitárius projektekben való részvétel, ehhez keressük azokat a nemzetközi partneri vagy értékesítési lehetőségeket, amelyek ezt elő tudják segíteni. Jelenleg is számos projekt van előkészítési fázisban, több hazai projekt is van, amivel jövő évben erőteljesen szeretnénk majd foglalkozni, de természetesen vannak nemzetközi projektek és lehetőségek is, amelyeket igyekszünk megragadni.
Milyen fejlesztések vannak jelenleg a ContiMed üzletágban?
Jelenleg is fejlesztjük az alap medikai konténereket, a CM10-et és CM20-at, amelyek a Continest CN10-es és CN20-as konténereinek átalakított változatai: például szélesebb ajtókat, más típusú padlórendszert és erősebb világítástechnikát használunk. Emellett dolgozunk tisztateres platformok fejlesztésén is.
Kialakítottunk egy mobil doppingállomást – ez egy viszonylag új fejlesztés –, és egy gyors reagálású katasztrófavédelmi rendszert, az RRS-t, amely egy három modulból álló komplex integrált rendszer. Az RRS lényege, hogy az egység három felhasználási modulból tevődik össze, egy lakhatást biztosító egységből, egy egészségügyi/medikai ellátásra alkalmas blokkból és egy office/katasztrófamenedzsment részlegből.
Az említett fejlesztések mellett a kistérségi klinikák létrehozásán is dolgozunk, amelyeknek az a lényege, hogy mobilklinikákat viszünk és ezáltal hozzáférhetőséget biztosítunk az elmaradott térségekben élők számára. Mivel a rendszer lényege a mobilitás, így az egységeket a kistérségek között időszakosan lehet cirkuláltatni és ezáltal biztosítania megfelelő egészségügyi ellátást, szűrési lehetőséget, ami sok esetben kizárólag a infrastruktúra hiánya miatt nem jön létre. Egyszerűen sokan nem szeretnek több kilométereket utazni egy-egy alapellátásért, szűrésért meg pláne. Ez a rendszer ezt a problémát próbálja meg orvosolni.
Esetleg terveznek még a világjárvány kapcsán további pontokat létesíteni?
Igen, az oltópontok tulajdonképpen készen állnak és bármikor bevethetők. Ezek a medikai konténerek nem csak teszt vagy vakcina egységekké alakíthatók, de információs felületként az oltások népszerűsítését is szolgálhatják.
Térjünk át a személyesebb kérdésekre. Mivel foglalkozott, mielőtt csatlakozott a Continesthez?
Közel 20 éves tapasztalatom van az értékesítésben és a stratégiai marketingben, az egészségügyi és pénzügyi/biztosítói (élet, egészség, baleset) szektorban. Szakmai pályafutásom rengeteg szállal kötődik az egészségügyhöz, hol közvetve, hol közvetlenül. Jól ismerem a rendszereket és látom, hogy hol és miért lehet hasznos a jelenlegi munkám, illetve az általunk kínált megoldásaink. Emellett több alkalommal is betöltöttem már vezetői pozíciót, így volt lehetőségem megtapasztalni, hogy milyen komplex rendszerekben és megoldásokkal dolgozni.
2020-ban pedig átigazolt a Continesthez.
Igen. Amikor először találkoztam a céggel és a termékkel, nagyon megtetszett, hogy egy konkrét problémára ad megoldást, amelynek ráadásul a zöld/környezettudatos technológiai az alapja. A technológia, ami az összecsukható konténerek mögött van, szerintem lenyűgöző. Nagyon szimpatikus továbbá, hogy hatékonyan lehet szállítani és raktározni a konténereket, ráadásul fenntarthatósági szempontokat figyelembe véve fejlesztették őket. Szerénység nélkül lehet mondani, hogy ez tényleg egy forradalmian új megoldás a konténerek világában. Gyakorlatilag mióta konténerek léteznek – jó sok évtizede – nem volt lényegi változás ezen a piacon és a Continest ebben fundamentálisan újat alkotott.
A másik oka a csatlakozásomnak az, hogy úgy gondolom, a mobil infrastruktúra nagy szerepet játszik az egészségügyben és a jövőben is meghatározó lesz. Úgy vélem, hogy a jövőben az egészségügyi infrastruktúrát oda kell majd szállítani, ahol a probléma fennáll, hiszen számos olyan térség van (külföldön és esetenként hazánkban is), ahol az egészségügyi intézmények túlterheltek, vagy éppen nem állnak megfelelő számban rendelkezésre, de számos iparágban van igény, olyan alternatív egészségügyi megoldásra, amit a Contimed képes nyújtani. Ez számomra nagyon vonzó és azt látom, hogy óriási lehetőség van a cégben és az üzletágban és aminek szeretnék a részese lenni.
Milyen szakmai cél vezérli a munkája során?
Az a célom, hogy segítsek a ContiMednek egyfajta „top of mind” pozíciót felvenni, vagyis, hogy ha valaki mobil egészségügyi infrastruktúrában gondolkodik, akkor egyből a Contimedre gondoljon. Igyekszünk ott lenni a releváns szakmai kiállításokon és a rendezvényeken, hogy minél többen tudják megnézni a termékeinket és elinduljon egy gondolkodás arról, hogy mit tudunk esetleg kialakítani összecsukható konténer alapon. A cégnek természetesen megvan a szakmai háttere, a kapacitása, a megfelelő beszállítói köre ahhoz, hogy teljesítse a felmerülő igényeket, de ettől függetlenül fontos a folyamatos innováció, így igyekszünk ott lenni mindenhol, hogy személyesen tudjunk beszélgetni a potenciális ügyfelekkel.
Mire a legbüszkébb a Continestnél végzett munkája során?
Arra, hogy sikerült kialakítanunk azokat a platformokat, amelyek karakterizálják a ContiMedet, így pontosan tudjuk, hogy melyik piacra és kinek szánjuk a megoldásainkat. Amikor megalakult az üzletág, akkor nagyon sok minden csak ötlet volt, most viszont tovább vittük és kész platformokkal működünk. Nagyon fontos tudni, hogy mit akarunk és hogyan érhetjük el, és itt pontosan ez történik.
Ráadásul nagyon szeretem ezt a környezetet, ezt a vállalti kultúrát, hogy olyan emberekkel tudok mindennap együtt dolgozni, akik az igeneket keresik és nem a nemeket, ezért is tudunk haladni és menni előre. Csináljuk, amit lehet és nincsenek klasszikus értelemben vett rigid rendszerek, támogatjuk egymást és kiállunk egymásért, ugyanis van egy közös célunk, ami iránt elkötelezettek vagyunk és szeretnénk, ha a cég sikeres lenne. Számomra nagyon fontos, hogy létrehoztunk valamit és ezt szeretnénk tovább vinni, ehhez pedig megvan a dedikáció és a lojalitás is. Ez egy szabad, kreatív környezet, jó társasággal.